Ik voel zo veel, is dat een kracht of een valkuil?

Nienke Steenhuisen in haar praktijk voor haptotherapie, helpt mensen die veel voelen en overprikkeld zijn om weer in balans te komen.

Ik voel zo veel , is dat een kracht of een valkuil?
“Het is alsof ik zó veel voel,” zei iemand laatst in mijn praktijk. 
Misschien herken je dat. Je voelt spanning bij anderen, de sfeer in een ruimte, het verdriet van een collega. Je neemt het allemaal in je op — en soms merk je pas later dat je leeg of overprikkeld bent. 
Veel voelen kan prachtig zijn. Je bent afgestemd, empathisch en betrokken. Je merkt dingen op die anderen ontgaan.
Maar als je niet weet hoe je met al die indrukken omgaat, kan het je ook uitputten. Het kan leiden tot vermoeidheid.

Veel voelen – wat betekent dat eigenlijk?
Mensen die veel voelen, hebben vaak een fijngevoelig afstemmingsvermogen. Ze pikken subtiele signalen op, reageren op spanningen in hun omgeving en kunnen zich goed verplaatsen in een ander. 
Dat is een kwaliteit — maar ook een valkuil als je voortdurend met je aandacht buiten jezelf bent.
Je “voelhoorns” staan als het ware continu naar buiten gericht.
Dan kun je het contact met je eigen lichaam kwijtraken, en daarmee ook met je eigen gevoelens en grenzen.

Wanneer gevoeligheid te veel wordt
In mijn praktijk voor haptotherapie hoor ik het vaak: “Ik voel zó veel. En het is zo vermoeiend.”
Sommige mensen voelen spanning in hun schouders zodra iemand naast hen nerveus is.
Of hun hart gaat sneller kloppen als de sfeer ongemakkelijk wordt.
Hun lichaam reageert voortdurend op de omgeving — wat op zich gezond is — maar als dat continu gebeurt, raakt het systeem overbelast.
Je wordt prikkelgevoeliger, sneller moe of gespannen, en soms ook emotioneel vlak of juist overspoeld.
Je lichaam zegt eigenlijk: “Ik voel te veel van anderen, maar te weinig van mezelf.”

Hoe haptotherapie helpt bij overprikkeling
Haptotherapie helpt je om weer thuis te komen in je eigen lijf.
Om te leren onderscheiden: wat voel ik zelf, en wat voel ik van de ander?
Door middel van aanraking, beweging en aandacht ervaar je waar jouw grenzen liggen — en hoe je binnen die grenzen kunt blijven zonder je af te sluiten.
Je leert luisteren naar wat je lichaam vertelt, zodat voelen weer een richtingaanwijzer wordt in plaats van een golf die je meesleept.
Veel mensen merken dat ze door haptotherapie:

meer rust en ontspanning ervaren,

  • beter hun grenzen voelen,
  • zich minder laten overspoelen door de omgeving,
  • en weer kunnen voelen met vertrouwen in plaats van vermoeidheid.

Van overprikkeld naar in balans
Gevoeligheid is geen zwakte.
Het is een vorm van intelligentie — een manier waarop je lichaam waarneemt, afstemt en reageert.
Maar om die kwaliteit te laten bloeien, heb je een stevig fundament nodig: letterlijk voelen dat je voeten op de grond staan, dat je adem zakt, dat er ruimte is in je lijf.
Vanuit die basis kun je blijven openstaan zonder jezelf te verliezen.
Je leert voelen mét veerkracht.

Wil je leren voelen zonder overspoeld te raken?
Als je veel voelt, ben je niet “te gevoelig” — je hebt alleen (nog) niet geleerd hoe je met al die indrukken omgaat.
Dat kun je oefenen, ervaren en versterken.
Haptotherapie helpt je om van overprikkeld zijn naar in contact zijn te gaan.
Om te voelen zonder te verdrinken, en aanwezig te blijven in jezelf, ook als de wereld om je heen veel van je vraagt.

Je bent van harte welkom voor een kennismakingsgesprek of intake in mijn praktijk voor haptotherapie in Almen
Precies zoals je bent — met alles wat je voelt.

 

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Scroll naar boven